Kültür ve Sanat Dersleri

Mehmet Emin Adanalı

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği alanında lisans derecesi alan Adanalı, Finans ve Uluslararası İşletme alanında yüksek lisans yapmak üzere San Francisco Eyalet Üniversitesi’ne başladı ve MBA derecesi aldı. Kendi şirketiyle beraber San Francisco, Körfez Bölgesi ve Silikon Vadisi çevrelerinde bilgi teknolojisi ve internet danışmanlığı sektörlerinde çalıştı. Türkiye’ye döndüğünden bu yana bu alanlarda devam etmenin yanı sıra, lisans ve lisansüstü öğrencilerine iki ayrı seviyede çizgi roman teorisi ve tarihi dersleri vermektedir. The School of Life-İstanbul şubesinde asli üye pozisyonunun yanı sıra BÜMED ve Bilgi-Eğitim’de yetişkinler için kurslar ve atölyeler düzenlemektedir. Tüm bunların yanı sıra skuba eğitmeni ve yaşam koçu olarak her seviyede kurslar vermektedir.

Berna Sidi Adatoz

Atatöz, Boğaziçi Üniversitesi’nde Matematik bölümü okurken İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı (İÜDK) Piyano Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu. Avrupa Yayın Birliği’nin İspanya’nın Valensiya kentinde düzenlediği “8. Uluslararası Genç Solistlerle Klasik Müzik Konseri” (1991) de dahil olmak üzere 4 yaşından beri birçok konser verdi. Adatöz, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nü birincilikle bitirerek (2001) İÜDK Oda Müziği Programı’nda ilk yüksek lisansını (2003) alarak Işık Üniversitesi’nde “Müzik ve Müzik Tarihi” dersini vermeye başladı (Yüksek lisans tezi : “Antonin Dvorak`ın piyanolu oda müziği eserlerinin incelenmesi”). Atatöz, Oda Müziği Programı’nı birincilikle bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi (MÜ) Matematik Öğretmenliği bölümünden ikinci yüksek lisans derecesini yine birincilikle alarak (2006) Hisar Okulları’nda Matematik öğretmenliğine başladı. Marmara Üniversitesi’ndeki öğrenimi sırasında Journal of the Society of Mathematical Education Series D: Research in Mathematical Education dergisinde  “Investigating Forms of Understandings in the Context of Trigonometry” adlı makalesi yayınlandı. Adatöz, 2013 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi’nde Müziği Anlamak (Music Appreciation) dersini, 2014’ten bu yana Robert Koleji’nde Matematik dersleri vermektedir.

Tuba Ay

Zeynep Bilge

Zeynep Bilge, 1991-1994 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Müzik Okulu’nda şan eğitimi aldı. Lisans derecesini (1999) ve yüksek lisans derecesini (2001) İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden aldı. 2008 yılında “Farklı bir iletişim yolu: Shakespeare trajedilerinde şarkı ve şarkı söylemek” başlıklı teziyle doktora derecesini aldı. 2012 yılında Cardiff Üniversitesi’nde Shakespeare’in Fırtına adlı eserinin opera uyarlamaları üzerine doktora sonrası araştırma yaptı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev yapan Bilge, şu anda çağdaş İngiliz operasının edebî uyarlamalarına odaklanan bir kitap projesi üzerinde çalışıyor. Bilge ayrıca 1999’dan beri İstanbul Avrupa Korosu’nun, 2013’ten beri de Rezonans’ın üyesidir.

Sami Basut

Metin Yazarlığı Eğitmeni

E-posta: sami.basut@grey.com

Eğitim

Lisans – Boğaziçi Üniversitesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları

Yüksek Lisans – Bilgi Üniversitesi,  Reklamcılık

Özgür Çiçek

Özgür Çiçek, İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında lisans ve Film Çalışmaları alanında yüksek lisans derecelerine sahiptir. Doktora derecesini 2016 yılında New York Binghamton Üniversitesi Felsefe, Yorumlama ve Kültür Programı’ndan almıştır. Araştırma alanları arasında ulusal ve uluslararası sinemalar, belgesel film yapımı, uyarlama çalışmaları, polisiye kurgu ve bilim kurgu yer alıyor.

Özlem Turhal de Chiara

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Oyunculuğu bölümünden mezun olduktan sonra New School University Actors Studio Drama School (NY)’da oyunculuk yüksek lisansı yaptı. Tezi, Mrozek’in “Strip-tease” adlı oyunu, Actors Studio’dan aldığı davetle sergilendi. Off-Broadway yapımı olan Franz Kafka’nın “Metamorfoz” adlı eserinin sahne yorumundaki rolüyle American Actors’ Equity Association’a (AEA) katıldı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli yerli ve yabancı sinema filmlerinde ve tiyatro oyunlarında oyuncu olarak yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi Yayınları tarafından basılan Yoshi Oida’nın “Görünmez Oyuncu” ve “Oyuncunun Oyunları” adlı eserlerini Türkçeye kazandırdı. “Karakter Omurgası ve Duyu Hafızası” üzerine çeşitli üniversitelerde öğretim görevliliği ve atölyeler üstlendi. Israel Horovitz’in tiyatro oyunlarının çevirmeni ve yazarın eserlerinin Türkiye temsilcisidir. Ayrıca Angola’dan Capoeira İstanbul Derneğinin yönetim kurulu başkanıdır. Halen Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümünde öğretim görevlisi olan Chiara, “Literary Character Analysis Through Acting” ve “Scene Study and Character Development Through Literature” derslerini vermektedir.

Neşet Dereli

Metin Yazarlığı Eğitmeni

E-posta: nesetdereli@yahoo.com

Eğitim:

Lisans (1996) – Boğaziçi Üniversitesi, Ekonomi

Araştırma Alanları:

Sosyal medya pazarlaması, Dijital pazarlama, Dijital strateji, Sosyal medya, Pazarlama Stratejisi, Pazarlama yönetimi, Metin Yazarlığı

Ayşegül Doğan

Ayşegül Doğan (İstanbul, 1984), Boğaziçi Üniversitesi’nde Film Sertifika programını ve Bilgi Üniversitesi’nde Film ve Televizyon yüksek lisans programını tamamladıktan sonra uzun metraj filmlerde ve reklamlarda yönetmen asistanı olarak çalıştı. Kısa film ve belgeseller yazıp yönetti. 2014 Sarajevo Talents ve 2016 Kinoctambule Film Lab katılımcısı olmuştur. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi’nde film dersleri vermektedir ve 2014 yılından beri kendi kurduğu Film Okuma Atölyesi’nde sinema atölyeleri gerçekleştirmektedir.

Mehmet İnan

Mehmet İnan “Senaryo Yazarlığı” ve “Sinemada Mitik Yapı ve Hikâye Anlatımı” dersleri veriyor. 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun olduktan sonra televizyon, reklam ve film sektörlerinde çalıştı. Serbest film yapımcısı olarak reklam filmleri, televizyon şovları ve kısa belgeseller yazıyor ve yönetiyor. 2006 yılından bu yana kendi prodüksiyon şirketini yönetmektedir.

Galatasaray Üniversitesi’nde 2000-2003 yılları arasında dersler vermiştir. Mithat Alam Film Merkezi’nde (2005-günümüz), Boğaziçi Üniversitesi’nde (2010-günümüz) ve Bilgi Üniversitesi’nde (2013-günümüz) de dersler vermektedir.

Rana İren

Cambridge Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (İTÜ MİAM) eğitimini tamamlayan Müzikolog Rana Gediz İren, Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü bünyesindeki Kültür ve Sanat Dersleri biriminde öğretim üyesidir ve Batı müzik tarihi dersleri vermektedir. RILM (Répertoire International de Littérature Musicale) Türkiye Komitesi üyesidir. Müzikoloji çalışmalarında öncelikle modern dönemde İtalya’da bestelenmiş vokal eserlerde Osmanlıların izini süren Gediz İren’in ilgi alanları arasında klasik müzik ve görsel sanatlar arasındaki etkileşimler, müzikte oryantalizm ve opera tarihi bulunmaktadır. Rana Gediz İren, 2018 yılından bu yana İstanbul Filarmoni Derneği’nin Genel Sekreterliğini yürütmektedir.

Onur Karaoğlu

Onur Karaoğlu tiyatro yönetmeni, sanat yönetmeni, öğretmen ve yazardır. 1982 yılında İstanbul’da doğan Karaoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitiminin ardından New York’ta Columbia Üniversitesi’nden tiyatro yönetmenliği alanında yüksek lisans derecesi aldı. Anne Bogart, SITI Company ve Martha Graham Dance Company ile çalıştı. Mary Lynn Kotz Ödülü’nü kazanan Şeylerin Masumiyeti’nin yapımında Orhan Pamuk’la birlikte çalıştı. Halen İstanbul Masumiyet Müzesi’nin direktörlüğünü yapmaktadır. Karaoğlu ayrıca Broadway dışında ve New York şehir merkezindeki tiyatro alanlarında gösterilen birkaç Çehov ve Shakespeare yapımını uyarladı ve yönetti. Rol aldığı filmler Oberhausen Sundance Film Festivali’nde gösterildi. 2013 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermektedir.

Zeynep Öz

Küratör olan Öz, İstanbul’da SPOT Projects’i kurdu. Aichi Trienali 3’ün eş küratörlüğünü yaptı ve şu anda Sharjah Bienali üzerinde çalışıyor. Dartmouth College’dan Matematik ve Stüdyo Sanatı alanlarında lisans derecesine, Bard College’dan küratöryel çalışmalar alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Emine Serdaroğlu

Emine Serdaroğlu; Ersin Onay, Fuat Türkay ve Cana Gürmen’den piyano dersleri almıştır. Ecole Française d’Istanbul’dan mezun olduktan sonra piyano çalışmalarına Illinois Wesleyan Üniversitesi’nden Prof.Dr. Mark Hansen ve Austin’deki Texas Üniversitesi’nden Prof.Dr. William ile devam etmiştir. Andrey Diev, Rita Sloan, Lala Margulis, Igor Kipnis ve Ratko Delorko gibi piyanistlerin ustalık derslerine katıldı. Doktora eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Müzikoloji bölümünde tamamladı (2008). Ulusal ve uluslararası düzeyde birçok resital ve oda müziği konserleri verdi.  Serdaroğlu, çalışmalarında Türk bestecilerin piyano besteleri ve bunların piyano eğitimine entegrasyonu üzerine odaklanmaktadır.

Jak Şalom

Yıllardır film kültürü ve kolektif sinema belleğini savunan ve bu alanda çalışmalarını sürdüren ve 2019’da 38. İstanbul Film Festivali’nden Sinema Onur Ödülü’nü alan Jak Şalom, 1946’da İstanbul’da doğdu. 1965-1972 yıllarında, kurulduğu ilk günden itibaren bir numaralı üyesi olduğu Türk Sinematek Derneği’nde görev aldı. 1972-1977 yıllarında Paris’te, Fransız Sinemateki’nde Henri Langlois’nın asistanlığını yürüttü. 1966-1972 arasında Yeni Sinema ve Film dergilerinde yazıları yayımlandı. 1976-2012 arasında Paris Ulusal Doğu Dilleri Enstitüsü’nde (Inalco) doçent öğretim üyesi ve idareci olarak çalıştı. 1999-2012 arasında Lozan Les Teintureries Tiyatro Okulu’nda öğretim üyeliği yaptı. 2015’ten bu yana Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Türk dili üzerine iki kitap ve Türkçe-Fransızca/Fransızca-Türkçe bir sözlük yazdı. Kadıköy Belediyesi bünyesinde yapımı süren Sinematek/Sinema Evi projesinin tasarımcısı ve yöneticisidir.  Halihazırda Boğaziçi Üniversitesi’nde sinemanın sosyolojisini temel alan “Sinema ve Seyirci: Sosyolojik tartışma dersini vermektedir ve “Sinematek Yaşıyor! 50 yıl, 50 film, 50 sunum” isimli programı yönetmektedir. Ayrıca Fransa’nın Sanat ve Edebiyat nişanının Officie mertebesine sahiptir.

Şahan Yatarkalkmaz

Şahan Yatarkalkmaz was born in 1986. He graduated from Boğaziçi University in 2008 with degrees in Psychology and English Literature. He earned a Master’s Degree in 2011 from Sabancı University. As of 2012, Şahan Yatarkalkmaz is a PhD candidate in Translation Studies, Yıldız Technical University. He has been conducting courses on histories, theories and philosophies of cinema in Boğaziçi University since 2012. Among his research interests are aesthetics, philosophy of literature and history, postcolonial film theory, and continental philosophy.

Şahan Yatarkalkmaz 1986 yılında doğdu. 2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji ve İngiliz Edebiyatı bölümlerinden mezun oldu. 2011 yılında Sabancı Üniversitesi’nden Yüksek Lisans derecesi aldı. Yatarkalkmaz, 2012 yılı itibari ile Yıldız Teknik Üniversitesi Çeviribilim alanında doktora adayıdır. 2012 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi’nde sinema tarihi, teorileri ve felsefeleri üzerine dersler vermektedir. Araştırma alanları arasında estetik, edebiyat ve tarih felsefesi, postkolonyal film teorisi ve kıta felsefesi yer almaktadır.

Tolga Yalur

Tolga Yalur (İzmir, 1985), ODTÜ’de Ekonomi alanında lisans ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Eleştirel ve Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Cogito ve Altyazı gibi gazete ve dergilerde yazıları bulunan Yalur’un ilk kitabı Macar Sineması (Yönetmenlerin İzinde Macar Sineması) 2009 yılında yayımlandı. Ayrıca George Mason Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar bölümünde doktora eğitimini sürdürmektedir.